خود باوري مشكلات را حل مي كند

وقتي مشكلات در زندگي زياد مي شوند ، براي غلبه بر آنها صرفا نياز به استعداد خاصي نيست ، بلكه بايد خود را باور بداريد.

راههاي زيادي براي رسيدن به خود باوري وجود دارد.

ما پنج روش براي اين كار به شما پيشنهاد مي كنيم :

 

1- با خود مهربان باشيد : چرا كه نه ؟ بهتر است باور كنيد كه ويژگي هاي مثبت و دوست داشتني داريد . در غير اين صورت هرگز احساس خوبي نخواهيد داشت . از همين حالا تصميم بگيريد كه اهميت بيشتري به خود بدهيد. شما مستحق مهرباني ، علاقه و احترام بيشتري هستيد. البته به خود مغرور نشويد و حقيقت را قبول كنيد. شما به اين جهان آمده و از آن مي رويد. در اين ميان سعي كنيد با خود راحت و صادق باشيد . اين زندگي شماست و در پايان ، خود از آنچه كرده ايد جواب مي گيريد. بنابراين بايد روي خود حساب كنيد. به خود علاقه داشته باشيد و با اعتماد به نفس ، رفتار درستي پيشه كنيد.

2- تفكر خود را تغيير دهيد : عقايد ، نظريات و افكار چه كسي را مد نظر قرار مي دهيد ؟ اگر آنها متعلق به فرد ديگري بوده يا ارزشمند نيستند ، بهتر است كنار گذاشته شوند. حالا وقت آن رسيده كه خودتان تصميم بگيريد و افكار بي ارزش را دور بريزيد . اين جمله را بنويسيد : آنچه را از ديگران ياد گرفته ام ، بررسي مي كنم. بعد نسبت به هر آنچه كه احساس خوبي نداشتيد ، تجديد نظر كنيد ؛ مواردي مانند حسادت و عدم صداقت . تصميم بگيريد چنين رفتارهايي را متوقف كنيد و نسبت به آنها بي تفاوت باشيد و ديگر آنها را جدي نگيريد ، فقط به حقايق فكر كنيد. فقط شما هستيد كه باعث مي شويد ديد ديگران نسبت به شما تغيير كند. بنابراين به آنچه دوست داريد باشيد ، فكر كنيد تا در افكار خود زندگي كنيد.

3- دلايلي براي دوست داشتن خود : دلايل خود را مرور كنيد و ببينيد كه هستيد . همان چيزي باشيد كه مي خواهيد و در ديگران مي جوييد . اين كار مستلزم دست فكر كردن و درست عمل كردن است. فهرستي از دلايلي كه براي علاقه به خود داريد ، تهيه كنيد و در آن به رفتارهاي خاص خود اشاره كنيد. به آينده و آنچه مي خواهيد بكنيد ، فكر كنيد.

4- خوشحال باشيد : آخرين باري كه از ته دل خنديديد ، كي بود ؟ وقتي را به خود اختصاص دهيد و از امكانات موجود براي خوشحال بودن استفاده كنيد. غذاي مورد علاقه خود را بخوريد . به مكانهايي كه دوست داريد برويد. اگر خودتان با خود خوب رفتار نكنيد ، از ديگران چه انتظاري داريد ؟

5- مراقب خود باشيد : چه كسي بهتر از شما مي تواند مواظبتان باشد ؟ به خودتان برسيد و از نظر تغذيه جسمي و روحي از خود مراقبت كنيد. آنچه برايتان خود و لازم است ، انجام دهيد تا همواره سالم و شاداب باشيد.


دسته ها :
X